You are currently viewing Jak pozować do zdjęć?

Jak pozować do zdjęć?

Większość osób, które wybierają się na sesję zdjęciową, ma dwie podstawowe obawy. Po pierwsze, w co się ubrać, a po drugie, jak pozować do zdjęć. 

O ile z ubraniami można sobie łatwo poradzić, to z pozowaniem jest już nieco gorzej.

Lata doświadczeń w fotografowaniu różnych osób wiele mnie nauczyły – i o fotografowaniu, i o ludziach. Dlatego rozkładam dziś na czynniki pierwsze temat jak pozować do profesjonalnego zdjęcia biznesowego – a właściwie… do każdego zdjęcia, na którym chcesz prezentować się doskonale.

Jeśli ta kwestia Cię ciekawi, skorzystaj z moich ulubionych wskazówek dotyczących pozowania. A potem ćwicz przed lustrem, aby na sesję przyjść ze świadomością, że czasem nie ma lekko.

Pierwsze pytanie, jakie pada podczas sesji zdjęciowej to najczęściej… co mam zrobić z rękami…

Aga Tarajko-Bąk Fotorelacje - jak pozować 9

Jak pozować do zdjęć — przede wszystkim luz

Niewłaściwie ułożone dłonie lub ramiona mogą zepsuć najlepsze ujęcie. Warto więc skupić się i naprawdę postarać.

Zadaniem fotografa i Twoim jest znaleźć jak najbardziej naturalną pozycję dla rąk – taką, w której czujesz się swobodnie.

Przede wszystkim rozluźnij dłonie i całe ręce. W żadnym wypadku nie zaciskaj pięści. Jeśli jedna część Twojego ciała będzie napięta, wpłynie to na resztę Twojego ciała. Obiektyw na pewno to wychwyci.

Brzmi prosto, ale nie zawsze jest to łatwe zadanie. Często potrzeba trochę czasu aż osoba, którą fotografuję, oswoi się z aparatem.

Pozowanie: Klasyka gatunku

Klasyczną pozą sesyjną są oczywiście skrzyżowane ramiona. To pozycja, w której większość osób czuje się dobrze i komfortowo. Funkcjonuje jednak kilka mitów na temat skrzyżowanych ramion.

Są osoby, które uważają, że skrzyżowanie ramion oznacza opór, spięcie, niepewność, strach, dystans lub przytłoczenie. Dla innych ta pozycja jest oznaką stresu. Mówi się również, że to próba manifestowania władzy, siły i kontroli. Niektóre badania nad mową ciała wiążą skrzyżowanie ramion z obroną lub nieustępliwością.

Jak jest naprawdę? Do zrozumienia i interpretacji zachowań niewerbalnych potrzebny jest przede wszystkim kontekst. Na przykład, jeśli osoba, z którą rozmawiamy, ma skrzyżowane ręce, ale uśmiecha się do nas, pochyla do przodu i ma przyjazny głos, prawdopodobnie nie zinterpretujemy skrzyżowanych ramion jako oznaki negatywności lub zamknięcia. Natomiast jeśli skrzyżowane ramiona będą połączone ze zmarszczonymi brwiami, grobową miną lub oddaleniem ciała, odbierzemy osobę jako niezbyt przychylną.

W związku z tym nie demonizuję skrzyżowanych ramion. Taka postawa jest często dla ludzi naturalna i po prostu wygodna. W połączeniu z uśmiechem nikomu jeszcze nie zaszkodziła.

Podczas sesji daj rękom coś do zrobienia

Ludzie czują się niezręcznie, gdy nie wiedzą, co zrobić z rękami. Najszybszym sposobem, aby model lub modelka poczuli się bardziej na luzie, jest danie rękom jakiegoś zadania.

Najprostsze rozwiązanie? Trzymaj coś w dłoniach – na przykład filiżankę z kawą, długopis, notes lub małą torebkę. Jeśli masz coś w rękach, zajmujesz głowę, która nie musi się zastanawiać nad tym, co zrobić z rękami.

Innym sposobem na zajęcie rąk jest oparcie ich, np. o szafkę, biurko lub krzesło. W takiej pozycji wygląda się naturalnie.

Co jeszcze jest bardzo istotne, ale Tobie prawdopodobnie nie przyjdzie do głowy?
Ważne, aby nie pokazywać całej zewnętrznej części dłoni – na zdjęciu pokazuję jedynie jej krawędź, bo to wyszczupla dłoń.

Jeszcze więcej zadań dla rąk podczas pozowania

Coś tak prostego, jak włożenie rąk do kieszeni zawsze uspokaja moich klientów. 

Sztuczka polega na tym, aby nie wkładać do kieszeni całej ręki. Wypchane kieszenie dodają objętości wokół bioder i nie wygląda to dobrze. Kciuki pozostaw zatem na wierzchu. Albo inaczej – włóż do kieszeni same kciuki, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd. 

Na koniec opuść łokcie oraz ramiona i… gotowe.

Ręce położone na biodrach to kolejny sposób na dobrą pozę.

Dlaczego warto ułożyć dłonie na biodrach? Robiąc to, automatycznie się prostujesz, podkreślasz talię i biodra.

Ręce oddalone od tułowia i ugięte w łokciu pod właściwym kątem wyglądają na szczuplejsze, a kobieta (bo ta rada dotyczy kobiet) na pewniejszą siebie. Poza tym ręka na biodrze uatrakcyjnia pozę – zmniejsza symetrię i sugeruje ruch.

Co jeszcze można zrobić z rękami?

Można z wyczuciem złapać dłońmi za klapy marynarki lub żakietu albo dotknąć włosów, np. założyć je za ucho.

Można również dotknąć twarzy, lecz delikatnie – dłonie lub palce wciśnięte w twarz tylko zaszkodzą Twojemu wizerunkowi.

Jak się ustawić, by wyjść szczupło na zdjęciu?

To oczywiście kolejne obowiązkowe pytanie podczas sesji zdjęciowej.

Na tym, aby wyjść szczupło na zdjęciu, zależy prawie każdemu. Na szczęście jest kilka trików, które sprawią, że będziesz wyglądać znakomicie.

  • Przede wszystkim nie stawaj wprost do aparatu. Stań delikatnie bokiem – to zawsze działa. Podczas sesji oczywiście Ci o tym przypomnę.
  • Odchyl biodro w tył, a górną część ciała przesuń w stronę aparatu. Łatwiej wykonać niż o tym napisać – podczas sesji dokładnie wytłumaczę Ci, na czym to polega.
  • Wysuń dolną żuchwę do przodu i lekko w dół, aby uniknąć efektu podwójnego podbródka. Jak mawiają Amerykanie – „feelswierdlooksgreat”. I to działa!
  • Nie przyciskaj ramion do ciała, ponieważ wtedy je spłaszczasz i wizualnie poszerzasz – zawsze zostaw trochę przestrzeni między rękami a tułowiem.
  • Ustaw jedną nogę z przodu, a drugą pozostaw w tyle, jeśli chcesz, aby Twoje nogi wyglądały szczuplej. Jeśli siedzisz, skieruj stopy w stronę fotografa. Jeśli stoisz – stań na palcach.

Efekt wyszczuplenia działa również wtedy, gdy fotografujemy się lekko od góry, ale już moja w tym głowa. 

Pozowanie do zdjęć, co wygląda korzystnie, a co niekorzystnie

Pozowanie warto zacząć od znalezienia dla siebie wygodnej pozycji. To fotograf ocenia czy pozycja będzie wyglądać na zdjęciu korzystnie, czy nie. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, z których może skorzystać każdy.

  • Gdy pozujesz stojąc, przenieś ciężar na jedną nogę, biodro odchyl dalej od aparatu, a górną część ciała pochyl delikatnie w stronę fotografa. Brzmi skomplikowanie, ale z pewnością sobie poradzisz.
  • Gdy pozujesz siedząc, nigdy nie siadaj całym ciałem na krześle czy fotelu – Twoje ciało nie może się po prostu ot tak „rozlać”. Niczym nieskrępowaną wygodę pozostaw sobie na weekend przy Netflixie. Pamiętaj, że podczas sesji zdjęciowej nie zawsze jest wygodnie. Usiądź więc na samej końcówce krzesła. Jeśli masz wrażenie, że zaraz spadniesz, to znaczy, że zadanie wykonałeś prawidłowo. Czego się nie zrobi dla wspaniałych efektów, prawda?
  • Nie staraj się prostować jak struna – to nie wygląda naturalnie. Panie powinny wygiąć ciało w literę S i pokazać swoje kobiece kształty. Mężczyźni są z natury trochę bardziej kanciaści (wybaczcie to określenie). Powinni więc pozować tak, aby stworzyć swego rodzaju łamaną figurę, zaznaczając ostrość sylwetki – wtedy zdjęcie nigdy nie będzie nudne, lecz dynamiczne.

To zadania dla Was, natomiast moim zadaniem jest obserwacja, udzielanie jasnych wskazówek i dopilnowanie, aby na żadnym ze zdjęć nie zabrakło kończyn i innych ważnych części ciała. Nie ma nic gorszego niż ucięta dłoń, palec, stopa lub cała kończyna. Tym się jednak nie przejmujcie. W moich kadrach wszystko się mieści.

Hit czy mit?

Ustawienie ciała i mimika wiele o nas mówią, bo język ciała to niewerbalne sygnały, które wysyłamy w świat. Gesty, wyraz twarzy, spojrzenie – to wszystko komunikuje emocje i intencje danej osoby.

Naukowcy podzielili mowę ciała na dwie główne kategorie — pozytywną/ otwartą oraz negatywną/ zamkniętą. W języku ciała wszystko ma znaczenie – siła spojrzenia, uniesiona brew, skrzyżowane nogi, zaplecione ręce, szczery uśmiech i poważna mina.

Pytanie tylko, czy każda poza opisana jako zamknięta, oznacza, że jesteśmy zamknięci? Czy każdy brak uśmiechu oznacza, że nie mamy poczucia humoru i luzu? Czy skrzyżowane ramiona zawsze oznaczają blokadę lub arogancję?

Ja podchodzę do tego bardzo ostrożnie. Wiem, że za każdym razem mam do czynienia z człowiekiem – istotą, która czuje, myśli, przeżywa, analizuje i ma życiowe doświadczenie, które ją ukształtowało właśnie tak, a nie inaczej. Każdy człowiek jest piękny w swojej złożoności. Każdy jest inny. I z każdego można wydobyć piękno, urok i wdzięk nie zmieniając go na siłę.

Autentyczność to coś nie do przecenienia. Doceni ją każdy obiektyw.

Podsumowanie

Nie ma dwóch identycznych sesji zdjęciowych, tak jak nie ma dwóch takich samych osób. Dla każdej z nich mam dobrą radę – jeśli czujesz się komfortowo, wyglądasz zjawiskowo. I tego się trzymam.

Wasza Fotografka Aga.

Zdjęcia @Joanna Pietrzyk

MUA @Katarzyna Szkop

W roli modelki – JA 😊 

 

Spodobały Ci się moje wskazówki? Jesteś gotowa na sesję ze mną?

Serdecznie zapraszam do mojego studia lub w plener

Aga Tarajko-Bąk

Żona z miłości, mama z powołania, fotografka z pasji. Akredytowany fotograf dziecięcy a także kobiecy. Poprzez fotografie pokazuję autentyczne i niepowtarzalne emocje oraz naturalne piękno, które jest w każdym z nas. Fotografuję i filmuję dzieci, rodziny, porody, a także intensywnie wspieram kobiety w budowaniu ich profesjonalnego wizerunku w sieci.

Dodaj komentarz